Szukaj na tym blogu

wtorek, 17 maja 2016

„Uważaj pod nogi! Tam mogą być badyle!... …użyteczne badyle!”

Rośliny fascynują. Fascynacja roślinami staje się tym większa, im bardziej odkrywamy i poznajemy życie tych niesamowitych organizmów. Organizmów, które wydają się kruche, uległe wobec człowieka, a jednak cechuje je niezwykła wręcz możliwość przystosowania i zdolność do przetrwania. A rośliny są w tym mistrzami.

Magnolia - zachwyciła niezwykłą żywotnością nasion -
wykiełkowały po kilku tysiącach lat! 
 Zdolne są przetrwać na najbardziej niegościnnych terenach na Ziemi, od stref polarnych po wysuszone pustynie. Potrafią przyczaić się w nasionach nawet kilka tysięcy lat i potem jakby nigdy nic wyrosnąć jako piękne drzewo. Potrafią przystosować się do niekorzystnych warunków tak dalece, że nawet stają się zabójcami innych stworzeń. A nawet przetrwać wybuch bomby atomowej. Ale na tym przecież polega sztuka przetrwania – na adaptacji do warunków w jakich się właśnie znajdujemy poprzez niekonwencjonalne wykorzystanie tego co mamy pod ręką (lub nogą).


Wchodząc do lasu, idąc przez łąkę, pole, pastwisko, brodząc w bagnie – jednym słowem depcząc po drodze zielsko i badyle – czy zastanawialiśmy się kiedyś, ile z nich może pomóc w krytycznej sytuacji, podczas walki o przetrwanie? W jaki łatwy, szybki sposób wykorzystać nie tylko ich właściwości odżywcze, ale także niewątpliwe przymioty lecznicze? I w jaki sposób w warunkach terenowych sporządzić preparat, który może być alternatywą dla tabletki, maści, antybiotyku?


Przyjrzyjmy się dla przykładu jednej z najpospolitszych roślin na naszym globie, występującej od stref tropikalnych po arktyczne – babce lancetowatej. Konwencjonalna medycyna określa ją jako lek na kaszel oraz środek przeciwzapalny przy schorzeniach gardła. Jednak ta roślinka posiada na tyle bogaty skład, że spróbujmy wykorzystać ją na inne, mniej tradycyjne, oryginalne sposoby.
Zgnieciona i przyłożona do rany stanowi w jednym tampon hamujący krwawienie, środek odkażający i plaster. W takiej samej formie może być użyta jako środek przeciwzapalny w oparzeniach, zapaleniu spojówek, czy złagodzeniu ukąszenia, poparzenia przez pokrzywę. Zaparzona - przy dolegliwościach żołądkowych, wymiotach. Żuta - w stanach zapalnych i krwawieniach z dziąseł.  A nawet jako substytut tamponu do zębodołu po przymusowej ekstrakcji zęba w dziczy.Wiele jest takich przykładów roślinnych remediów. Podobnie jak wykorzystujemy jeden nóż na wielorakie sposoby, tak samo możemy poczynić to z danym zielem.  Dzięki temu znane od dawna rośliny znów potrafią zaskoczyć i na nowo fascynować.     

Jeśli równie mocno fascynują Was pospolite rośliny o niepospolitych właściwościach zapraszam na 
I Ogólnopolski Festiwal Zielarski w Łagowie, gdzie odbędą się prelekcje oraz warsztaty związane z tematyką bloga oraz kanału na YouTube ;) 

Łagów, 11 czerwiec 2016. 

http://festiwalzielarski.pl/

https://www.facebook.com/events/1593511297633491/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz